Menu

Separatory tłuszczu rozdzielające ścieki

Separatory tłuszczu rozdzielające ścieki

Ścieki, które wydobywają się do kanalizacji bardzo często przepełnione są ogromnymi ilościami różnego rodzaju tłuszczów. Na szczęście Minister Środowiska wydał rozporządzenie, które ma zakazywać odprowadzania ścieków ze zwiększoną ilością tłuszczu. W tym celu konieczny jest montaż specjalnego separatora, który odzieli tłuszcz od reszty nieczystości.

Zastosowanie separatorów tłuszczu

Separatory tłuszczu będą obowiązkowe w ubojniach, przetwórniach oraz lokalach gastronomicznych, które wytwarzają dużą ilość tłuszczów spływających do ścieków. W domach prywatnych takie urządzenie zamontować można na własny użytek, ale jednak istnieje bardzo poważna pobudka, ażeby to zrobić. Tłuszcz bowiem bardzo słabo rozpuszcza się w wodzie, często zmniejsza światło rur, a nawet prowadzi do całkowitego zatkania się kanalizacji i konieczności jej naprawy.

Zasada działania separatora tłuszczu

Separator działa na zasadzie mechanicznej, ścieki, które przez niego przepływają pozostawiają po sobie tłuszcz, który osadza się w separatorze. Całość konstrukcji działa na zasadzie osadnika i właściwego separatora, co pozwala na odprowadzenie do kanalizacji samych ścieków z minimalną tylko ilością tłuszczu.

Rodzaje separatorów

W chwili obecnej w użyciu są zarówno separatory ze stali, jak i polietylenu lub żelbetonu. Każdy z nich ma trochę inne właściwości.

  1. Separator żelbetonowy charakteryzują się wysoką trwałością i sztywnością.
  2. Separator z polietylenu jest lekki, łatwo go utrzymać w czystości i może podlegać recyklingowi.
  3. Separator ze stali jest natomiast wytrzymały, odporny na działanie promieniowania UV i wysoce estetyczny.

Dobór odpowiedniego separatora powinien być poprzedzony analizą naszych możliwości oraz konsultacją ze specjalistą, który pomoże dobrać najlepszą opcję.

X