Menu

Czym jest rekuperacja i jak działa?

Czym jest rekuperacja i jak działa?

Termin rekuperacja jest nieodłącznie związany z inteligentnymi budynkami, które w zamyśle mają być energooszczędne i dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. Urządzenie, o którym mowa ma za zadnie zmniejszyć stratę ciepła, jaka powstaje z winy systemu wentylacyjnego. Zasada jego działania jest bardzo prosta a efektywność wysoka.

Rekuperator ogrzewa powietrze, które dostaje się do domu, powietrzem, które jest z niego wywiewane. W uproszczeniu odzyskiwane jest ciepło, które krąży w obiegu wentylacyjnym. Wentylacja na chwilę dość poważnie przyczynia się do utraty energii cieplnej i sprawia, że koszty ogrzewania domu rosną. Ogromna część ciepłego powietrza uwolniona zostaje przez kratki wentylacyjne a rekuperatory sprawiają, że ciepło to nie ulega stracie. Urządzenie składa się w z dwóch wentylatorów – wywiewnego i nawiewnego, oraz filtrów, które czyszczą powietrze i wymiennika ciepła, który ogrzewa powietrze, które dostaje się do domu.

Zasadniczo system rekuperacji powinien być montowany w domach nowopowstających, gdyż instalowanie ich w już użytkowanych budynkach generuje wyższe koszty i większy nakład pracy. Przewody, z których korzysta rekuperacja muszą być wmurowane w ścianę, gdyż ich ukrycie na zewnątrz jest po pierwsze kłopotliwe a po drugie mało estetyczne. W gotowych domach rekuperację najbardziej opłaca się montować przy okazji wykonywania generalnego remontu.

Jakie efekty daje taka inwestycja?

Największą zaletą stosowania rekuperatorów jest przede wszystkim oszczędność na ogrzewaniu budynku. Straty ciepła w domach wyposażonych w takie systemy są nawet o 30% niższe a jeśli dom przy okazji zbudowany jest na planie prostokąta, posiada kopertowy lub dwuspadowy dach i dobrą izolację termiczną, koszty jego ogrzewanie są znacznie niższe.

Systemy rekuperacyjne są w naszym kraju nowością, ale z roku na rok zainteresowanie nimi wzrasta. Wszystko przez to, że ludzie chcą płacić mniej i żyć w zgodzie z naturą, a te właśnie cele można dzięki rekuperacji osiągnąć.