Menu

Jakie oświetlenie wybrać do domu?

Jakie oświetlenie wybrać do domu?

Wybór konkretnego oświetlenia wiąże się nie tylko z kwestiami estetycznymi czy użytkowymi, ale również finansowymi. W modzie jest obecnie oświetlenie LED-owe i inne, nowoczesne rozwiązania, ale planując zakup często nie wiemy, na co się zdecydować.

Zanim zdecydujesz się na montaż odpowiedniego oświetlenia sprawdź, jakie możliwości oferują poszczególne warianty. Nawet zwyczajna żarówka może w różnych miejscach spełniać inną funkcję i działać w odmienny sposób. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że jakość samych lamp czy żyrandoli nie musi być najlepsza. Co prawda wygląd jest ważny, ale jeśli budujemy, czy remontujemy dom, to właśnie na oświetleniu najłatwiej jest zaoszczędzić. Kwestią ważną są same żarówki, to one mają spełniać określone standardy.

Przykładowo do pokojów dziennych i kuchni wybrać powinno się żarówki energooszczędne, gdyż w tych pomieszczeniach przebywamy najczęściej. Nie bez znaczenia jest także moc i temperatura żarówek. Pomieszczenia do pracy wymagają chłodnej temperatury światła i dużego jej natężenia, a sypialnie czy korytarze mogą posiadać cieplejszą barwę i mniejszą moc. Wiąże się to przede wszystkim z wykonywaniem poszczególnych czynności. Tam, gdzie zażywamy relaksu potrzebne jest ciepłe, delikatniejsze światło, natomiast pomieszczenia przeznaczone do pracy muszą nas swoim oświetleniem mobilizować.

Ledy czy zwyczajne żarówki?

Za LED-ami przemawia przede wszystkim trwałość i oszczędność w eksploatacji. Technologia LED-owa zużywa nawet o 80% mniej energii i dzięki temu staje się coraz bardziej popularna. Niestety koszt początkowy jest dość wysoki, bo jedna taka żarówka kosztować może nawet 150 zł. Inwestycja się jednak zwraca i to wielokrotnie, ale rozwiązanie takie nie powinno znaleźć zastosowania w każdym pomieszczeniu. Tam, gdzie przebywamy krótko i rzadko, zdecydowanie lepiej spisze się zwykła żarówka, nie musi się ona, bowiem tak długo rozgrzewać i nie pobiera tym samym takiej ilości energii na rozruch. LED-y owszem, ale tylko w często uczęszczanych pomieszczeniach, na strychach, piwnicach czy w schowkach nie zdają egzaminu.